Školský
e-mail
Internetová
žiacka knižka
Rozvrh
hodín
Čítanie pri bylinkovom čaji v Tihányiovskom kaštieli (III. A)
Tento rok sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili prezentácie knihy Na kraji lesa v banskobystrickom Tihányiovskom kaštieli. Podujatie otvoril pán Hapl rozprávaním o „Syslej lúke“ v regióne Muránskej planiny neďaleko obce Muráň. Priblížil deťom život sysľov počas kalendárneho roka. Porozprával, ako zachraňovali a presídľovali sysľov z košického letiska do tejto lokality. Pútavé rozprávania dopĺňal fotkami a krátkymi videami. Po prezentácii mali deti možnosť pýtať sa na to, čo ich najviac zaujalo. Podujatie pokračovalo čítaním úryvkov z knihy Na kraji lesa, ktorej autorkou je Ľubica Schmarcová. Kniha je plná pútavých príbehov o syslíkovi Filipovi, korytnačke Alici a hlucháňovi Kamilovi. Počas čítania si deti vychutnali bylinkový čaj, prichystaný lektorkami kaštieľa.

Vyjadrenia tretiakov
TK: Pán Hapl nám rozprával o sysľoch. Hovoril, že na Slovensku je už iba 20 000 sysľov, ako polovica obyvateľov Zvolena. Ja som sa spýtal, čim kŕmia mláďatá sysľov. Dozvedel som sa, že sú to cicavce a kŕmia ich mliekom. Dospelé sysle majú rady slnečnicu. Pán Hapl nám ukazoval fotky, ako dážď vytopí sysľov z nôr a ako ich zachraňujú. Rozprávanie ma veľmi zaujalo.

SJ: V Banskej bystrici sme mali prednášku s pánom Haplom. Rozprával zaujímavo. Dozvedela som sa, že ak chceme vidieť sysle, musíme počkať do februára, lebo teraz spia. Potom sme si čítali pri bylinkovom čaji. Kniha sa volala Na kraji lesa. Bola o zvieratkách – syseľ, hlucháň a korytnačka.

Ľ. Balciarová, triedna učiteľka III. A 


 
< Predchádzajúca   Ďalšia >